ANASAYFA  |  ÖNERİ VE ŞİKAYET  |  İLETİŞİM

BİYOGRAFİ HABERLER MAKALELER GİYOTİN HAVUZU İLETİŞİM
KIRMIZI DÜĞME | HÜSEYİN SUNGUR | Resmi Web Sitesi
  KADROMUZ
 
KIRMIZI DÜĞME

ORDASINIZ

KIRMIZI DÜĞME YAZILAR

Dünyanın tuhaflıkları…

Kaç “”yüzbinlerce “ yıl önce, ayağa kalkıp, sağa sola koşturarak, “uygarlaşmaya(!)” başladığımızı,halen tam olarak da , bilmiyoruz.

Ama bugün ,çok önemli bulgulara ulaşıyoruz.

Yetmezmiş gibi, bir de UZAYI çekiştirip ,duruyoruz, yani dış uzayımızı.

GEÇMİŞ nerede başlıyor,nerede bitiyor, gerçekte bir geçmiş var mı ; düşünürken aklım karışıyor…AMA ben akrep burcuyum(!) ,inatçıyım, tuttuğum kuyruğu,kolay kolay bırakmam.

GEZEGENİMİZDE, uzunca bir zamandır tuhaf şeyler olmakta.Ben,bu tuhaflıkları anlıyorum.Başka türlü de olabileceğinin ,olanaksızlığını da düşünüyorum.

ÖRNEĞİn din ve saplantılı DİNDARLIK…

Bu cephedeki en önemli bulgu/duruş, hristiyan ve müslüman cephenin, sıkıştıklarında, sıklıkla kullandıkları , “” ALLAHIN AKLINI BİLEMEYİZ” BAHANESİ.

EVRENİMİZ, şimdilik, tahminen 14 MİLYAR yıl önce oluşmuş.

ORTA DOĞU’dan “çıktığı” ileri sürülen tek tanrılı dinler(!), yaklaşık 4000 yıl kadar önce oluşturulmuş da olsa, GERÇEĞİ yansıtmamaktadır.

Çok daha önce, MISIR FİRAVUN’un “” AKHENATON” ki bilge bir insan olduğu düşünülmekte, uzun sürdüğünü sandığım  tefekkür sürecinin sonunda, evrenin kendi başına olamayacağını, bir ustanın olması gerektiği sonucuna varır. Buna da “ RA” der .

Tek tanrı “” RA”, böylece ortaya çıkar…ANCAK, klasik MISIR rahipleri, bu işten hiç hoşlanmazlar çünkü, geçim kapıları kapanır.

AKHENATON, “RA” için , güneşi simge olarak seçmiş.Ona , verdiği yaşam koşulları için, teşekkür edilmesi gerektiğini düşünüp, bunun da “” AMON” sözcüğü ile söylenmesini düşünmüş.

ŞİMDİ , dindarların, amen/ amin diye kullandıkları sözcüğün esası, işte bu AMON sözcüğüdür.

Ölmeden, bilin istedim.

Tabi bu arada, saplantılı Müslümanların, hatta diğerlerinin bile , bu açıklamaya,olasılıkla itirazları olabileceğinden, adım gibi eminim.Zira onlar, daima ,her şeyin islamiyetle başladığı , kesin İNANCI içindedirler.

Ve bu kardeşlerimiz, “”tarihin dışında yaşamaya” bayılmaktadırlar.  AMA tarihte geç kaldıklarının(!?) farkında değillerdir. UMARIM bir gün akılları başlarına gelir ve gerçeğin içine ,korkusuzca girip, putperest tutum ve davranışlarından vazgeçerler.

YANİ, 14 milyar yıl önce oluştuğu düşünülen bir evrende, altı üstü, 4,000 yıl kadar önce ortaya atılan “ tek tanrılı” dinlerin, “” Allahın,bilemeyecekleri aklının bir ürünü olduğu” bahanesine sığınmak, zihinsel tembellikten başkaca bir şeyle açıklanabilir mi!

Tek tanrılı dinlerin tanrısına, göklerdeki babasına ,rabbına, yahvesine inanmanın , onların açısından düşünüldüğünde, tek bir yolu vardır : gözlerini kapatıp, iman etmek.

İMAN ETMEK, bir olguya sorgusuz sualsiz,inanıp, onun, “” verildiği” şekilde olduğundan, ASLA VE KAT’A ŞÜPHE duymamak.

İslamda buna , “ amentü” denir.Diğerlerinde ve orta doğu dinleri dışındakilerde de ,mutlaka benzer bir terimin olabileceğini düşünüyorum.

Yani, bir tek tanrıya inanmak, “Bak işte,gökteki yıldızlara,yerdeki karıncalara,mevsimlere,türlü çeşit canlıya!!! Bunları mutlaka bir “”yaradanın”” olması gerekmez mi” anlayışı ile çerçevelenmektedir.Belki de öyle ama, bu “” yaradan”, tek tanrılı dinlerin “” tanrısı” olmasının,hiçbir şekilde olabilirliği yoktur.

EVRENİN ve canlılığımızın oluşumu, ister yaradılış,isterse de varoluş şeklinde olsun, daima EINSTEIN’ın ÖNERMESİ ‘ne dikkat etmeliyiz derim…

Diyor ki : NE ZAMAN O BÜYÜK GERÇEĞE ELİMİ UZATTIM, HER SEFERİNDE , KENDİNİ, USTACA BENDEN GİZLEDİ. KORKARIM, BU DURUM,SONSUZA KADAR BÖYLE OLACAK!”

Ancak, madde bilimindeki inanılmaz gelişmeler, belkide, biz ölmeden önce EINSTEIN’ın merakını da çözmüş olabilecek.

KİMBİLİR!Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..! 
 HABERLER
 
EKSİK OLMAYIN
5. YAZI

Tarih : 3.03.2024
Devamı...
 
 
EKSİK OLMAYIN
4. YAZI

Tarih : 24.02.2024
Devamı...
 
 
 
 MAKALELER
 
BİR EMİNE ROMANI
İÇ DÜNYA ÖYKÜSÜ

Tarih : 10.01.2024
Devamı...
 
 
sonbahara merhaba
candan ve gönülden

Tarih : 14.10.2023
Devamı...
 
 
 
 GİYOTİN HAVUZU
 

2. BUYRUN
DEMEKKİ NEYMİŞ

Tarih : 27.02.2024 |
Devamı...

 

TUTUNAMAMAK
7. BÖLÜM

Tarih : 27.02.2024 |
Devamı...

 

TUTUNAMAMAK
6. BÖLÜM

Tarih : 26.02.2024 |
Devamı...

 

TUTUNAMAMAK
5. BÖLÜM

Tarih : 25.02.2024 |
Devamı...

 


 
 

 
 
ANASAYFA BİYOGRAFİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ İLETİŞİM


Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.

HÜSEYİN SUNGUR | Resmi Web Sitesi | huseyinsungur.com © Copyright 2015-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA